Το Σχολείο μας βρίσκεται στην Απολλωνία της Σίφνου. Η πρόσβαση σε αυτό μπορεί να γίνει οδικώς ακολουθώντας το δρόμο προς Καταβατή, είτε με τα μέσα μαζικής μεταφοράς και επιλέγοντας τη στάση Καταβατή στα δρομολόγια προς Πλατύ Γιαλό, Φάρο και Βαθύ, είτε με τα πόδια από το μονοπάτι της Απολλωνίας προς την Καταβατή.

Το κτίριο του Γυμνασίου Σίφνου χτίστηκε τη δεκαετία του 1930 και στέγαζε αρχικά το Δημοτικό Σχολείο Σίφνου (1935-1988). Κατόπιν, χτίστηκε νέα πτέρυγα μεταξύ των ετών 1986-1988 για να λύσει το στεγαστικό πρόβλημα του σχολείου εξαιτίας της μεγάλης αύξησης των μαθητών που απαιτούσε τo χωρισμό των τάξεων σε τμήματα. Στα νέα κτίρια ιδρύθηκε το εργαστήριο Πληροφορικής (1994-1995), αυξήθηκε και οργανώθηκε η δανειστική βιβλιοθήκη με περισσότερους από 7000 τόμους βιβλίων και έγινε προμήθεια είτε με δωρεές είτε με κρατική χορηγία εποπτικών μέσων διδασκαλίας. Παράλληλα κατασκευάστηκε στο προαύλιο γήπεδο μπάσκετ. Από το 2001 το σχολείο ορίστηκε ως εξεταστικό κέντρο για τις πανελλαδικές εξετάσεις.

Στην ιστοσελίδα αυτή θα βρείτε πληροφορίες για το Γυμνάσιο της Σίφνου με Λυκειακές Τάξεις, το τρέχον Πρόγραμμα Σπουδών του Γυμνασίου και του Λυκείου, τις τελευταίες εξελίξεις που αφορούν στο σύστημα Πρόσβασης στα Τριτοβάθμια Ιδρύματα, ενημερώσεις για τους Γονείς και τους μαθητές μας, χρήσιμες πληροφορίες για το Νησί μας, αλλά και πρόσβαση στα άλλα ενεργά ιστολόγια του Σχολείου, όπως το blog και η ηλεκτρονική μας τάξη.

Ανακοινώσεις και δράσεις του Σχολείου μας θα διαβάσετε στο blog μας!!! http://blogs.sch.gr/gymsifno

Καλό σερφάρισμα...

Επιμορφωτικό Πρόγραμμα με χρήση πλατφόρμας moodle με θέμα Πρόληψη και Αντιμετώπιση των Φαινομένων Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού

Μετά από αίτημα πολλών εκπαιδευτικών και με πρωτοβουλία της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου, θα υλοποιηθεί κύκλος επιμορφωτικών σεμιναρίων μέσω πλατφόρμας moodle, σε συνεργασία με το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕΤ  Ν. Κυκλάδων και του υπευθύνου ΣΣΝ Ν. Κυκλάδων κ. Μιλτιάδη Σακελλαρίου.

Το επιμορφωτικό υλικό που διαρθρώνεται σε δέκα ενότητες, παρήχθη υπό την αιγίδα του ΥΠ.Π.Ε.Θ. στο πλαίσιο των Πράξεων «Ανάπτυξη  και λειτουργία Δικτύου Πρόληψης και Αντιμετώπισης των Φαινομένων  Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού ΑΠ1, 2 και 3».

Το σεμινάριο θα διενεργηθεί από απόσταση και θα εφαρμοστεί στα νησιά του Νότιου Αιγαίου, μέσω των ανωτέρω συνεργασιών.

Η επιμόρφωση απευθύνεται σε Σχολικούς Συμβούλους, που δεν είχαν αναλάβει καθήκοντα ΠΟΔΠ και επιθυμούν ωστόσο να επιμορφωθούν και  σε όλους τους εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Κυκλάδων και Δωδεκανήσου που δεν ολοκλήρωσαν την επιμόρφωση ως μέλη ΟΔΠ, και γενικότερα σε όσους ενδιαφέρονται.

Η επιμόρφωση θα έχει διάρκεια 10 εβδομάδων και θα ξεκινήσει στις14/12/2015
Οι συμμετοχές θα γίνουν ηλεκτρονικά από την διεύθυνση :

Για πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στον κ. Μιλτιάδη Σακελλαρίου, Υπεύθυνο του ΣΣΝ στα τηλέφωνα 22810-86249, 6972204356 καθώς και ηλεκτρονικά στη διεύθυνση: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Παράλληλα διατίθεται μέσω της επιμορφωτικής πλατφόρμας http://stop-bullying.sch.gr/ εκπαιδευτικό υλικό για γονείς και μαθητές που είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί σε Προγράμματα Πρόληψης της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού στα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Με την ολοκλήρωση της επιμόρφωσης θα χορηγηθεί βεβαίωση συμμετοχής από την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου.