Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

17- 03 – 2015  Δειγματική διδασκαλία στο εργαστήριο ΦΕ Γυμνασίου ΛΤ Σίφνου σε καθηγητές ΠΕ04 σχολικών μονάδων ΔΕ Σίφνου – του φυσικού κ. Λουκάκου Θοδωρή σε μαθητική τάξη Α΄ Λυκείου των Λ.Τ. Σίφνου στη Φυσική Α΄ Λυκείου: «Ο 3ος νόμος της κίνησης – Διερευνητική προσέγγιση μέσω βιωματικών δραστηριοτήτων, κλασικών πειραμάτων και αξιοποίησης ΤΠΕ».

· Senario_didaskalias_3os_nomos_Loukakos

· Fyllo_ergasias_3os_nomos_Loukakos

·  diafanies_3os_nomos_Loukakos – pptx

· Βίντεο στη Δειγματική (jetpack, rockets, 3d law in space)

· Δες φωτό: Φωτό δειγματικής  Φωτό δειγματικής

· Δες βίντεο: Βίντεο μέρος 1,   Βίντεο μέρος 2,  Βίντεο μέρος 3

ΓΕΝΙΚΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Το Σχολείο μας διαθέτει ένα πλήρως εξοπλισμένο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών για τα μαθήματα Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας.

Στο εργαστήριο υπάρχουν 12 οπτικά μικροσκόπια για την παρατήρηση και την μελέτη βιολογικών παρασκευασμάτων, καθώς και έτοιμα παρασκευάσματα και προπλάσματα με τα οργανικά συστήματα του ανθρώπου.

Επιπλέον, υπάρχουν όλα τα κατάλληλα όργανα και αντιδραστήρια για την διεξαγωγή των απαραίτητων πειραμάτων Φυσικής και Χημείας.

Τέλος, το εργαστήριο διαθέτει σύστημα Η/Υ, βιντεοπροβολέα και τηλεόραση για την προβολή εποπτικού υλικού.