Ομάδα Πληροφορικής Σχολείου

Λαμβάνοντας υπόψη τον επερχόμενο διαγωνισμό Πληροφορικής που θα πραγματοποιηθεί υπό την αιγίδα του Πολιτιστικού Κέντρου 'ΜΑΡΙΑΝΘΗ ΣΙΜΟΥ' τον Απρίλιο του 2016 με θεματολογία από τον προγραμματισμό των υπολογιστών, θεσπίζεται στο Σχολείο ΟΜΑΔΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ. Στην Ομάδα αυτή συμμετέχουν μαθητές από την Α' Γυμνασίου μέχρι και τη Β' Λυκείου, που έχουν τη διάθεση, τις ικανότητες και το ταλέντο να παρακολουθήσουν προχωρημένα μαθήματα προγραμματισμού για την επίλυση πραγματικών προβλημάτων. Τα μαθήματα για τη φετινή χρονιά θα περιλαμβάνουν την πλήρη εκμάθηση των βασικών αρχών (δομές επιλογής και επανάληψης, δομές δεδομένων-πίνακες, αρχεία και υποπρογράμματα) σε Γλώσσες όπως ο 'Διερμηνευτής Γλώσσας' ή η Dev-Pascal, ώστε την επόμενη χρονιά να προχωρήσουν σε πιο προχωρημένα θέματα οπτικού προγραμματισμού.

Μαθητές 2015-16: Μαλίκκη Τ., Καμπουράκη Α., Σταυριανού Μ., Κάραβου Ε., Αβρανά Α., Ζαμπέλη Σ., Γκόβα Μ., Ατσόνιος Ν-Σ., Λουκατάρης Κ., Φράγκος Κ., Μπαρίμι Λ., Φύσσας Γ., Οσμενάι Τ., Ματζουράνης Α., Ναρλή Φ., Καρύδη Α., Πουρίκη Α., Μενεγάκης Ν., Μαστρόκαλου Ε., Ατσόνιου Α., Δούκα Α., Μπενάκη Σ.

Υπ. Καθ.: Δρ. Α. Αλεξίου

Ώρες Μαθημάτων: Παρασκευή 13.30-15.30 και Σάββατο 10.00-12.00